Wzorzec FCI nr 11

BULTERIER

Pochodzenie : Wielka Brytania

1. Wygląd ogólny : Mocno zbudowany i umięśniony, proporcjonalny i ruchliwy. Sprawia wrażenie żywotnego, rezolutnego i inteligentnego. Jego unikalną cechę stanowi jajowaty kształt głowy (downface) i opadającej linii kufy. Niezależnie od wzrostu, psy powinny mieć wygląd samczy, a suki suczy.
2. Charakter : Bulterier jest nazywany gladiatorem psiego rodu. Pełen ognia i odwagi. Charakteryzuje się zrównoważonym usposobieniem i potrafi być zdyscyplinowany. Choć jest psem upartym, ma wyjątkowo dobre nastawienie do ludzi.
3. Głowa : Długa, mocna, masywna i głęboka po koniuszek kufy, ale nie toporna. Oglądana od przodu jest jajowata i doskonale wypełniona, bez wklęśnięć i załamań. Profil łagodnie zagina się ku dołowi od szczytu czaski po truflę nosową. Między uszami jest prawie płaska. Trufla nosowa czarna, jej koniuszek opada ku dołowi. Nozdrza dobrze rozwinięte. Wargi o gładkich liniach, ściśle przylegające. Żuchwa mocna i głęboka. Zęby zdrowe, czyste, mocne, dobrej wielkości, równomiernie rozstawione. Regularny zgryz nożycowy, czyli siekacze szczęki przykrywają ściśle siekacze żuchwy i są ustawione pionowo. Oczy wąskie, ustawione skośnie, trójkątne, głęboko osadzone w oczodołach, czarne lub ciemnobrązowe. Spojrzenie przeszywające. Odległość od czubka trufli nosowej do oka powinna być wyraźnie większa niż odległość od oka do guza potylicznego. Uszy małe, cienkie i blisko siebie osadzone, noszone prosto i pionowo.
4. Szyja : Mocno umięśniona, długa, oglądana z profilu łukowato wygieta, zwęża się od łopatek ku głowie, nie może być luźnego podgardla.
5. Tułów : Ładnie zaokrąglony z widocznym wysklepieniem żeber i znaczną głębokością klatki piersiowej, mierzoną od kłębu do mostka. Mostek położony bliżej ziemi niż brzuch. Grzbiet którki i mocny. Linia grzbietu za kłębem jest prosta, unosi sie nieco ku lędźżwiom. Lędźwie lekko uwypuklone, szerokie i muskularne. Klatke piersiowa widziana od przodu powinna być szeroka (szeroki front). Linia dolna od mostka ku słabiznom zgrabnie wugięta ku górze.
6. Kończyny : Kończyny przednie o silnych, okrągłych kościach, ustawione całkowicie równolegle. U dorosłego psa długość kończym przednich od ziemi do łokcia powinna być mniej więcej taka sama jak głębokość klatki piersiowej. Łopatki mocne i muskularne, ich kości szerokie, płaskie, dobrze przylegające do klatki piersiowej. Od dołu ku górze zgrabnie pochylają się ku tyłowi i tworzą z ramieniem prawie kąt prosty. Łokcie proste i mocne, śródręcza pionowo ustawione. Kończyny tylne widziene od tyłu są równoległe. Uda muskularne, stawy kolanowe dobrze kątowane, podudzia silnie umięśnione, stawy skokowe dobrze kątowane, śródstopia krótkie, o mocnej kości. Łapy zwarte, w obrysie okrągłe, o dobrze wysklepionych palcach.
7. Ruch :  Ma być widoczne, że pies jest dobrze związany, pokrywa teren krokiem regularnym i swobodnym, charakterystyczny jest długi, dynamiczny wykrok. W kłusie kończyny przednie i tylne pracują równolegle, gdy ruch jest szybszy moga zbliżać się do siebie. Kończyny przednie mają dobry wykrok, a tylne przy regularnym ruchu bioder i elastyczności stawów kolanowych i skokowych dają silne wypchnięcie tułowia.
8. Skóra : Ściśle przylega do ciała.
9. Okrywa włosowa : Włos krótki, przylegający, jednolitej struktury, lśniący, twardy w dotyku. Zimą pies może mieć miękki podszerstek. Umaszczenie u białych psów czysto białe. Pigmentacja skóry i łaty na głowie nie stanowią wady. U psów kolorowych umaszczenie podstawowe powinno stanowczo dominowac nad bielą. Przy egzemplarzach równej klasy należy preferować psa pręgowanego. Czarne pręgowane, płowe i rude a także trzykolorowe są dopuszczalne.
10. Wzrost i waga : Nie ma ograniczeń - pies musi sprawiac wrażenie, że przy swoim wzroście ma maksymalną masę ciała, odpowiadającą typowi i płci.
11. Wady : Umaszczenie białe z nakrapianiem na sierści jest wadliwe. U białego psa łaty poza głową są niepożądane. Błękitna i czekoladowa maść jest wysoce niepożądana. Oczy niebieskie lub częściowo niebieskie są nipożądane. Wszelkie odstępstwa od wzorce powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa !


BULTERIER MINIATUROWY
Wzorzec jest identyczny, określona została jedynie wysokość psa w kłębie - nie powinna przekraczać 35,5 cm.